Dobro držanje tela (dobra postura) predstavlja pravilan odnosi svih segmenata tela, i obezbeđuje prvi uslov za funkcionisanje čoveka, kako u miru tako i u kretanju. Ujedno, dobra postura je i osnovni preduslov dobrog zdravlja, pa tako i normalnog rasta i razvoja deteta.

Nažalost, danas usled nedovoljne primene fizičke aktivnosti, veliki broj dece i mladih ima loše držanje tela koje rezultuje deformacijama kičmenog stuba praćenim osećajem nelagode i bola, a vrlo često i lošim funkcionisanjem unutarašnjih organa. Nedovoljna mišićna snaga i izdržljivost, kao i mišićna neravnoteža (leve i desne, prednje i zadnje strane tela) uzrokuje lordotično, kifotično i skoliotično, loše držanje tela iz kojeg proističu promene u strukturi koštanog tkiva (npr. pojava klinastog oblik tela kičmenog pršljena) i dolazi do pojave lordoze, kifoze i skolioze. Ne moramo pominjati koliko su današnja deca opterećena u fizičkom smislu (težina školske torbe, nepravilno sedenje…), kao i koliko nisu fizički aktivna. Kako bi se ovakve promene sprečile, neophodno je da deta bude fizički aktivno tokom dana, prema preporukama najmanje 60 minuta. Ali, postavlja se pitanje kakvu vrstu fizičke aktivnosti je dete primenilo (da li se samo kretalo u smislu hodanja i nekog trčkaranja) i da li je to dovoljno. Stoga, najbolje je da u skladu sa interesovanjem i uzrastom deteta, ono bude uključeno u kontinuirano, plansko i programirano fizičko vežbanje, gde se vodi računa da svi prirodni oblici kretanja i pokreta u vežbama budu zastupljeni (hodanje, trčanje, bacanje, skakanje…). U plesnom klubu Max dance u Bečeju nudimo nekoliko vrsta ovakvih vežbi i za devojčice i za dečake.

Nažalost, moramo pomenuti da postoje zamke programiranog vežbanja ukoliko se ono ne sprovodi na adekvatan način. Pri praktikovanju pojedinih sportova dolazi do znatnijeg razvijanja jedne strane tela, najčešće dominantne strane tela (tenis, rukomet, odbojka, fudbal…). Kako bi se ovakva neravnoteža sprečila neophodno je da u trenažne aktivnosti uvrstitimo kompenzatorne vežbe, što često nije slučaj. Sa druge strane, ukoliko se kod deteta ipak identifikuje nepravilno držanje, mora se odmah reagovati primenom korektivnih vežbi, uprotivnom, sportskom ativnošću postojeća mišićna neravnoteža ili deformitet biće dodatno naglašen.

Da bi smo utvrdili kakvo je držanje tela, odnosno status kičmenog stuba, koristimo različite metode (subjektivna, objektivna). Trenutno jedna od najsavremenijih objektivnih metoda koja omogućava veoma konforan rad na terenu (fitnes centri, sportski klubovi, škole, vrtići…) je IDIAG M360. Ovaj uređaj predviđen je za upotrebu, a u svrhu ispitivanja i procene funkcije, oblika i opsega pokreta kičme. Na osnovu referentnih vrednosti koje se očitavaju uređajem stručno lice identifikuje status kičmenog stuba, odnosno, mobilnost (smanjenu ili povećanu) svakog segmenta posmatrano u bočnoj i frontalnoj ravni, poziciju svakog segmenta kao i položaj karlice. Po identifikaciji posturalnog statusa dobija se i odgovor u terapijskom smislu, odnosno, preporuka za primenu vežbi ukoliko je neophodna korekcija.

Svi članovi plesnog kluba Max dance biće pregledani, čime dodatno povećavamo kvalitet rada!

A sva ostala deca, koja nisu naši članovi, pregled kojim se utvrđuje posturalni status kičmenog stuba, i to metodom koristeći pomenuti neinvazivni uređaj, mogu zakazati u plesnom klubu Max dance u Bečeju.

Info telefon: 0638722020